"Enter"a basıp içeriğe geçin

Karantida Yapılabilecek Aktiviteler

Herkese merhabalar, bu yazıda artık hayatımızın bir parçası haline gelen korona virüs’ün bize yaşattığı ev hapsini verimli kullanmaya yönelik bir şeyler paylaşacagım.

Bu zamanları fırsata çevirmek

Bu zaman dilimini hiç kendi leyhinize kullanmayı denediniz mi? Belki siz de dahil olmak üzere birçok kişi bu süreçte kendini geliştirebileceğinin kendine yeni şeyler katabileceğinin farkında değil ama merak etmeyin zararın neresinden dönerseniz kârdır. Gelin şimdi zamanı verimli kullanmak adına neler yapabiliriz bir göz atalım.

Evde canım sıkılıyor. Artık yapacak farklı bir şey yok mu?

 

1-)Programlama dili öğrenin

Evet doğru duydunuz. Biraz araştırma yaptıktan sonra bu işin düşündüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz. Hayalindeki projeyi kim gerçekleştirmek istemez ki? Eminim ki eğer bir şeyi istiyorsanız bir yerden başlamanız gerektiğini de biliyorsunuzdur. O zaman hala durmanın ne anlamı var.

2-)Sanal müze ve tarihi yerleri gezmek

Artık devir teknoloji devri tabi kullanmasını bilirsek. Karantina döneminde evde yapabileceğiniz güzel aktivitelerden biri de internet üzerinden sanal olarak 360° müze ve tarihi yerleri gezmek. Bu konu üzerine T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çok güzel bir projesi var incelemenizi tavsiye ederim.  Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3-)Dostlarınızı unutmayın!

Tahmin edebiliyorum ki bu süreçte onlarla görüşmeye vakit ayıracak kadar zamanınız vardır. Uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınızı arayıp halini hatrını sorabilir. İlkokul arkadaşlarınızla görüşebilir hatta teknolojinin imkanlarından yararlanarak onlarla görüntülü konuşup eski günleri yâd edebilirsiniz.

4-)Yeni bir dil öğrenin

Ne dediğinizi duyar gibiyim. Biz yıllarımızı verdik bir ingilizceyi öğrenemedik sen bize şu süreçte dil öğren diyorsun ha. Evet sitem etmekte haklısınız haklılık payınız var. Hatta bu zamana kadar suçu hep eğitim sistemimizde bulduk. Sistemimiz doğru yanlış orasını bilemem ama tek bildiğim madem bu sistemin seni bir yere götürmedigi düşünüyorsun kendi sistemini kendin oluştur. Kendi öğrenme yöntemini oluşturup düzenli olursan ve hayatını öğrenmeye aç bir meraklı olarak geçirirsen bu işi başarabileceğinden hiç şüphen olmasın.

5-)Kendinizi gözlemleyin, yeteneklerinizi keşfedin

Herkesin başarılı olduğu farklı alanlar vardır. Kiminin eli çizmeye yatkındır iyi resim yapar kiminin sesi güzeldir şarkı söyler. Sizinde illaki başarılı olduğunuz bir alan vardır. Kendinizi gözlemleyin neleri yaparken zevk aldığınıza mutlu olduğunuza bakın ona göre kendinize bir hobi belirleyin ve kendinizi bu alanda geliştirin.

6-Kitap okuyun

Belki bu aktivite bazılarının hoşuna gitmemiş olabilir. Kimileri benim kitaplarla aram yok diyebilir. O zaman sizde sevdiğiniz bir kitabı okuyun. Kimse popüler diye sevmediği bir kitabı okumak zorunda değil. Belki ilerde farklı konular hakkında da bilgi edinmek isteyip okuyabilirsiniz ama şimdilik kendi düşüncenize zevkinize uygun olan bir kitabı okuyarak başlayabilirsiniz. Kendisini örnek aldığınız modern tabirle idolüm dediğiniz kişilerin kitaplarını veya hayatlarını okuyabilirsiniz.

7-)Şiir yazın/okuyun

Şiir yazmak insanın duygularını yazıya dökmesinin en eğlenceli ve anlamlı yollarından biridir. Şairlerin hayatını ve şiirlerini araştırın. Şiirlerine yansıttığı duyguları hissetmeye çalışın ve bu şairleri örnek alarak sizde kendi tarzınızla duygularınızı yazıya dökün.

Benim tavsiyelerim bu kadar sizlerde aşağıdaki yorumlar kısmına tavsiyelerinizi yazabilirsiniz. Evde Kalın Hoşçakalın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir