"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nasıl Front End Developer Olunur?

Merhabalar bu yazımda nasıl front end developer olunur sorusuna cevap vereceğim.

Front end developerın ne olduğundan bir önceki yazım olan Web Developer Nedir Çeşitleri Nelerdir? yazısında bahsetmiştim.

Nasıl Front End Developer Olunur?

Öncelikle front end developer olmak için bilinmesi gereken bazı web dilleri vardır bunlar:

Html

Html’in açılımı Hyper Text Markup Language’dir.Türkçesi zengin metin işaretleme dili anlamına gelir.Html  web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart metin işaretleme dilidir.Html bir programlama dili olarak gösterilemez.

css

Css’in açılımı Cascading Style Sheets’dir.Türkçesi Basamaklı Stil Şablonu anlamına gelir.Css html sayfalarını daha güzel görünümlü bir hale getirmek için kullanılır.Örneğin bu sitenin menüsünün üzerine gelindiğinde yazının arkaplanı’nın beyaz renk olması sitede paylaştığım yazıların başlığının üzerine gelindiğinde başlığın mavi renk olması css sayesinde olan özelliklerdir.

Javascript

Javascript,web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir.Örneğin bir buton oluşturdunuz ve bu butona tıklandığında ekranda bir uyarı verilmesini istediniz.İşte bu uyarıyı javascript sayesinde veriyorsunuz.

Jquery

Jquery,bir javascript kütüphanesidir.Javascript varken niye birde jquery var diye sorarsanız javascriptle yaptığımız bir şeyi jqueryle daha az kod yazarak yapabiliriz.Zaten jquery’nin sloganı da az kod çok iş.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere Allah’a Emanet olun.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir